PlayStation 4 – Konsola nowej generacji

Orbis kodową nazwą PlayStation 4

admin 31 marca 2012 Aktualności 1 komentarz


Po raz kolejny serwis Kotaku przynosi rewelacje na temat następcy PS3, w których ujawnia kodową nazwę Orbis dla PlayStation 4. Zapewne nie jest to nazwa, która ukaże się ostatecznie na produkcie, a jedynie kod którym porozumiewać się będą dystrybutorzy oraz podwykonawcy podzespołów nowej konsoli.

O wiarygodności powyższych informacji może świadczyć ciekawe zestawienie nazwy ostatniego produktu SONY PlayStation Vita z łacińską sentencją Orbis Vitae oznaczającą „krąg życia”, świadczącego o możliwej integracji Vita z konsolą PS4. Kolejnym dowodem jest strona dla developerów w ramach sieci SONY, której adres zawiera w zobie nazwę kodową: orbis.scedev.net.

Kolejnym istotną informację jest rzekoma premiera PS4 w Święta Bożego Narodzenia 2013, czyli dokładnie rok od poprzednich przewidywań. Oznaczałoby to walkę o klientów z Microsoft, którego plany wydawnicze przewiduję premierę XBOX 720 DURANGO końcem przyszłego roku.
Katalog Sznurkowo


Podziel się z innymi !!!

1 Komentarz

  1. znex 9 czerwca 2012 at 10:39

    Od kilku miesięcy zacząłem uważnie czytać i wyszukiwać wszelkich informacji na temat podzespołów które to mogły by być użyte przy budowie konsoli PS4. Na początku oczywiście sprawdzałem strony internetowe producentów podzespołów do obecnej konsoli czyli PS3, czyli IBM, Nvidia i Rambus. Miało to na celu wyszukanie informacji na temat nowych rozwiązań technologicznych które to mogły by być użyte przy budowie nowej konsoli sony. O dziwo wiele informacji można tam znaleźć, chociaż musze przyznać, że jest pracochłonne i nie łatwe zadanie, ale w końcu do pewnych wniosków można dojść. Na początek może zacznijmy od serca konsoli czyli procesorze, mówiło się, iż procesor cell nie będzie dalej rozwijany otóż z informacji na stronach jednoznacznie wynika, że jest to prawda ale nie do końca. Sam procesor faktycznie nie jest już rozwijany ale technologia cell-a już tak. Tym razem również będzie go produkowała firma IBM. Jest to coś co przypomina taką hybrydę procesora cell i nowych FX od AMD, a dokładniej mówiąc procesor ma się składać z ośmiu modułów (jak w procesorach FX), ale największa różnica znajduje się w tych modułach. Każdy moduł składa się z jednego rdzenia ogólnego przeznaczenia na wzór PPE w cellu i czterech jednostek towarzyszących, czyli lekko zmodyfikowanych i usprawnionych jednostek SPE. Każda z jednostek w module posiada pamięć podręczną pierwszego i drugiego poziomu (L1 i L2 – nie udało mi się znaleźć informacji jaki rozmiar ma ta pamięć) i pamięci przydzielonej dla całego modułu czyli L3. Jak już napisałem wcześniej cały procesor ma składać się z ośmiu takich modułów, na dodatek procesor będzie posiadał pamięć poziomu czwartego ( L4 ), która to będzie współdzielona przez wszystkie moduły. Ciężko doszukać się jakichś danych na stronie IBM-u o jego taktowaniu, ale pewnie będzie to w okolicach 3 GHz. Następnie za grafikę, jak już krążą plotki ma być odpowiedzialna firma AMD. Dokładniej mówiąc jest to zmodyfikowany układ R1000, który ma się składać tak jak by z dwóch Radeonów serii 7950 sklejonych w jeden kawałek krzemu. Co do pamięci RAM to faktycznie ma być współ dzielona jak w X360, tylko znacznie wydajniejsza od tego co dzisiaj znamy. Ma być ona oparta na technologii XDR2 i dla tego sony zastanawia się na 2 GB lub 4 GB. Tyle udało mi się wyszukać informacji w necie i wydedukować.

Wstaw komentarz