PlayStation 4 – Konsola nowej generacji

Nowa wersja deweloperska PlayStation 4 Orbis

admin 25 listopada 2012 Aktualności, Specyfikacja Brak komentarzy


Według doniesień portalu vg247.com Sony w dalszym ciągu dopracowuje wersję przejściową (deweloperską) konsoli PlayStation 4, której wersja ostateczna powinna zostać wypuszczona na rynek już w styczniu 2013 roku. Potwierdzono, iż będzie ona wyposażona w napęd Blu-ray i nie będzie produkowana w Japonii.

Wiele wiarygodnych źródeł donosi, iż nowa odsłona wersji przejściowej konsoli Orbis (kodowa nazwa PS4), została zamontowana w tradycyjnej obudowie przeznaczonej dla komputerów klasy PC. Światło dzienne ujrzeć mają nawet cztery wersje przejściowe.

Poprzednia wersja opierała się w głównej mierze na nowo zaimplementowanej karcie graficznej. Obecnie dostarczana wersja jest, jak to określono – „zmodyfikowanym komputerem osobistym”, natomiast trzecia z odsłon, która ma pojawić się w styczniu, parametrami zbliżona będzie do produktu finalnego. Wersja ostateczna konsoli udostępniona zostanie szerokiej grupie klientów prawdopodobnie w lecie następnego roku.

Niektórzy z developerów pracujących w stanach Zjednoczonych wzięli udział w spotkaniu zapoznawczym, które obyło się w siedzibie Sony. Następne tego typu spotkania przewidziane są na nadchodzące tygodnie. Celem wspomnianych posiedzeń jest przedstawienie studiom developerskim głównych zastosowań konsoli, zapoznanie ze specyfikacją techniczną urządzenia oraz przedstawienie jego możliwości za pomocą prezentacji multimedialnych.

W czasie spotkań Sony w znacznej mierze posługuje się nazwą Orbis, określenie “PlayStation 4” nie padło ani razu. Orbis, według najnowszych doniesień, oparty będzie na procesorze A10 APU firmy AMD. APU (Accelerated Processing Unit) jest układem scalonym, łączącym w sobie centralny procesor oraz procesor graficzny. APU użyte do produkcji PS4 określone zostało jako “pochodna” istniejącego już sprzętu z serii A10. Sprzęt opiera się „o system A10 oraz o platformę bazową”. Zgodnie z najnowszymi informacjami prasowymi, najważniejszym celem, do którego przystosowywany jest sprzęt, jest możliwość uruchamiania gier 1080p60 w trójwymiarze. Firma pragnie stworzyć urządzenie, które jest wystarczająco zaawansowane, aby sprostać potrzebom „obecnego i przyszłego rynku”.

Wersja developerska wyposażona jest w 8 lub 16 GB pamięci RAM. Obwieszczono także, iż produkt nie będzie produkowany w Japonii (prawdopodobnie jest to związane z koniecznością obniżenia robocizny, która w Kraju Kwitnącej Wiśni jest jedną z najwyższych na świecie). PS4 będzie posiadał napęd optyczny Blu-ray. W wersji „standardowej” urządzenie wyposażone będzie w dysk twardy o pojemności 256 GB, jednak nie wiadomo, czy będzie to podzespół standardowy czy zintegrowany. Obwieszczono również, iż celem Sony jest uniknięcie problemów, jakie spotkały PS3 podczas początkowych stadiów wdrażania konsoli na rynek. Orbis ma być „nadzwyczaj korzystny cenowo” oferując także „wysoką wydajność użytkowania”. Urządzenie będzie najprawdopodobniej posiadało połączenie zarówno za pomocą WiFi jak i Ethernet oraz wyjście HDMI. Nie wprowadzono istotnych różnic pomiędzy portami wyjściowymi i wejściowymi, które zauważalnie odróżniałyby Play Station 3 od Orbisa.

Przemodelowaniu uległ jednak interfejs użytkownika. Użytkownicy będą mogli nacisnąć w czasie gry przycisk, pozwalający na przejście do dowolnego panelu systemu. Możliwe będzie np. zakupienie dodatków do wybranej gry w sklepie PS, a następnie powrócenie do zatrzymanej wcześniej rozgrywki.

Inną istotną informacją jest fakt, iż urządzenie umożliwiać będzie przeprowadzanie aktualizacji sprzętowych i systemowych w tle. Zaimplementowany zostanie również stały “tryb hibernacji”. Podczas uruchomienia konsoli, urządzenie zapyta użytkownika o zgodę na pobieranie plików w tle. Oczywiście z rozwiązania takiego można będzie w dowolnym momencie zrezygnować.

Jak do tej pory nie podano żadnych dodatkowych informacji odnośnie kontrolerów. Dodatkowe dane dotyczące tego elementu konsoli podane zostaną prawdopodobnie pod koniec tego miesiąca. Finalna wersja konsoli Orbis zostanie zaprezentowana jeszcze przed przyszłorocznymi targami E3.

źródło: www.vg247.com


Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz