PlayStation 4 – Konsola nowej generacji

15 cech zmieniających oblicze rozgrywki na konsoli PlayStation 4 Orbis – cz. I [1-4]

admin 26 grudnia 2012 Aktualności, Specyfikacja 2 komentarzy


I. Konsola prawdopodobnie nie będzie nazywała się PS4…

Sony prawdopodobnie nie porzuci marki PlayStation, jednak sam numer “4” pozostaje pod znakiem zapytania. Dlaczego?

 • Brzmi nieco nużąco – w przypadku sequeli filmów, producenci zwykli dodawać podtytuł do serii, kiedy przekroczy ona liczbę trzech części.
 • W Japonii numer “four” (cztery) wymawia się jako ‚shi’ , czyli tak samo jak “śmierć”. Wiele szpitali nie posiada sali ani pięter o tym numerze. Linie lotnicze Nippon Airlines nie mają siedzeń oznaczonych numerem „4”. Samo w sobie nie wyklucza to nazwy „PS4”, jako że Japończycy używają innej wymowy, jednak warto wziąć powyższy fakt pod rozwagę.
 • Jedna z najistotniejszych plotek/przecieków prasowych tytułuje nową konsolę mianem „Orbis„. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać Orbis.SCEDev.net, a zostaniemy przeniesieni do niewypełnionej jeszcze treścią sekcji strony internetowej działu rozwoju nowych technologii firmy Sony. W przypadku wpisania adresu PS4.SCEDev.net sytuacja taka nie ma miejsca. Jeżeli jednak wpiszemy Vita.SCEdevnet.com wyświetli się portal Sony dla developerów konsoli Vita- identycznie dzieje się w przypadku wyszukania adresu NGP.SCEdevnet.com. ‚NGP’ było bowiem roboczą nazwą dla PS Vita.
 • „Vita” oznacza po łacinie “życie”. „Orbis Vitae” oznacza krąg życia. Może to być jedynie zbieg okoliczności, jak również niezwykle istotna wskazówka w przypadku, gdy konsole mają ze sobą współpracować. „Vita” wskazuje na zamysł Sony odnośnie Konsoli Play Station jako centrum rozrywki dla całej rodziny. Nazwa Orbis może ulec zmianie, jednak jest to najprawdopodobniej stosowana obecnie nazwa robocza.

II. Jak będą wyglądały gry?

Widzieliśmy już pierwszą generację gier na konsole PS4, które najczęściej uruchamiane były na wydajnych komputerach klasy PC, tak jak miało to miejsce w przypadku Watch Dogs, Star Wars 1313 oraz Square Enix’s Luminous tech demo, które prezentowano podczas targów E3 2012. Biorąc pod uwagę spodziewaną specyfikację urządzenia (AMD, 4Gb RAM itp.), powinna istnieć możliwość uruchomienia gier typu Star Wars 1313 na urządzeniu bez najmniejszego problemu.

Mimo, że specyfikacja PlayStation 4 jest niepewna i może ulec zmianie, możemy się spodziewać pięciokrotnego skoku wydajności w porównaniu do konsoli PS3. Może nie jest to przełom, którego niektórzy się spodziewali, jednak dzięki temu kompromisowi cena konsoli w dalszym ciągu pozostanie przystępna. Jednym słowem, PS4 będzie wysoce wydajnym komputerem z dedykowanym osprzętem graficznym.

 

III. PS4 prawdopodobnie nie będzie działać w rozdzielczości 4K ‚Ultra-HD’

Internetowe plotki, które można było przeczytać w marcu sugerowały, że PlayStation4 odtwarzał będzie gry w rozdzielczości 4096 x 2160 (4k), jednak nie wydaje się to zbyt realne. Sony rozpoczyna sprzedaż telewizora Ultra-HD, prawdopodobnie będzie to model 84″ LCD KD-84X9005, którego cena detaliczna wynosi 24,999 dolarów. Nawet pomijając koszty (cena spadnie do sensownego poziomu za kilka lat) wymagania sprzętowe odnośnie właściwego przetwarzania obrazu w rozdzielczości 4K sprawiają, że do pomysłu odnosimy się raczej sceptycznie. Mimo iż teoretycznie PS3 może odtwarzać gdy w rozdzielczości 1080p z szybkością 60fps, jest to możliwe tylko w niewielkiej liczbie gier, takich jak flOw i Wipeout.

Ambitniejsze gry, takie jak SSX od EA uruchomione powinny być w jakości sub-HD i rozdzielczości 1120×585 – tylko godząc się na taki kompromis możliwe jest utrzymanie liczby wyświetlanych klatek na odpowiednim poziomie. Nawet w przypadku bardziej zaawansowanych możliwości przetwarzania, jakie daje PS4, wątpimy, że konsola będzie w stanie odtworzyć grę Skyrim w rozdzielczości 4096 x 2160 i ze stałą szybkością rzędu 60fps. Najprawdopodobniej jeżeli 4K pojawi się jednak w urządzeniu, będzie ono przeznaczone do odtwarzania filmów, lub mniej wymagających tytułów. PS4 ma wystarczające zasoby mocy, aby odtworzyć gry w rozdzielczości 1080p i szybkości 60fps, więc należy spodziewać się iż tak właśnie będą wyglądały parametry standardowe odtwarzanych gier.

Ultra HD

IV. Konsola zablokuje używane gry

W Q4 2011, gracze z Wielkiej Brytanii wydali ponad 90 milionów funtów na gry używane. Jest to około 10 % sumy, jaką gracze wydajną na nowe, pudełkowe wersje gier (780 milionów funtów) jednak mimo wszystko wydatki te stanowią zauważalne źródło dochodów. Nawet w dobie rewolucji cyfrowej, zyski gier używanych były wyższe niż te uzyskane z gier do ściągnięcia (87.1 miliona funtów) – nie przemawia to jednak do developerów Sony.

David Cage, twórca gry Heavy Rain stanowczo sprzeciwił się wykorzystaniu gier używanych podczas GDC 2012: „Uważam, że gry używane nie powinny funkcjonować w taki sposób, jak dzieje się to teraz. Ludzie zarabiają pieniądze na naszej pracy, a fundusze te nie wracają do nas, ani do pośredników podejmujących ryzyko sprzedażowe” . Fakt ten napędził wiele plotek mówiących, że używane gry będą „blokowane” przez PS4. Raport opublikowany przez Kotaku donosi, iż istniała będzie możliwość zakupu gier na dwa sposoby – na nośniku Blu-ray, lub za poprzez pobranie jej z sieci PSN (nawet w przypadku pełnych wersji gier).

Blu-ray na pewno nie zniknie. Jak powiedział w sierpniu szef Sony Kaz Hirai : „Działamy w częściach świata, gdzie infrastruktura sieciowa nie jest tak rozwinięta jak byśmy tego chcieli. Zapotrzebowanie na nośniki fizyczne istniało będzie zawsze”. Należy jednak pamiętać, że potrzebne będzie także połączenie z Internetem.


Podziel się z innymi !!!

2 Komentarzy

 1. Łukasz 21 stycznia 2013 at 07:50

  Ciekawe są informacje które czytam o platformie PS4 lub Orbis… jak kto woli.
  Ale mnie interesuje 1 rzecz. A mianowicie, jak będzie wyglądała możliwość odczytu dysków przenośnych w partycji NTFS?
  A może sama konsola będzie miała opcję formatowania dysku zewnętrznego w sposób umożliwiający kopiowanie na niego plików o wartości większej niż limit w FAT32?
  Jest to dla mnie istotna informacja, gdyż konsolę traktuję także jako odtwarzacz HDD a nie tylko centrum rozrywki dot. gier.

  Czy ktoś ma informacje na ten temat?

 2. Maciej 19 lutego 2013 at 16:35

  Raczej nie bedzie odtwarzać NTFS, ponieważ to jest system plików Windows więc bardziej trafi no nowego klocka :) A szkoda, szkoda…

Wstaw komentarz